Правителството одобри допълнителни 125 млн. лева по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна или така наречената "украинска помощ". Държавната помощ се осигурява в изпълнение на сключеното на 12 февруари 2024 г. Споразумение между Министерския съвет (МС), Министерството на земеделието и храните, ДФЗ и браншови организации от сектора, съобщиха от МС.
Продължава проверката на Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) след снощния инцидент в София, при който скеле се срути и уби един човек, а двама бяха ранени. Това съобщиха от агенцията. Снощи инспектори са били на място, днес продължава огледът на документацията.
При първоначалния оглед се установи, че в сглобяемо стоманобетонно хале е извършен незаконен ремонт – премахване на зидове, каза пред журналисти вчера вечерта арх. Здравко Здравков, директор на Дирекция за национален строителен контрол - София. Предстои днес да бъде извършена проверка, за да бъде установено има ли строителни книжа, дали дейностите се извършват законно и на кого ще бъдат наложени санкции, посочи той.
Правителството одобри проект на споразумение за дарителство между Световната здравна организация (СЗО) и България за предоставянето на доброволна вноска в подкрепа на дейността на СЗО в Ивицата Газа в размер на 100 000 евро (195 583 лв.), съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.
Решението е в изпълнение на заявения от страната ни хуманитарен принос в рамките на Международната конференция „Призив за действие: Спешен хуманитарен отговор за Газа“, проведена на 11 юни 2024 г. в Йордания. Необходимото финансиране ще бъде осигурено от средства по бюджета на Министерството на външните работи, предназначени за помощ за развитие и хуманитарна помощ.
Изборът на международна организация, към която да бъде насочен българският принос, е мотивиран от тежката ситуация в здравния сектор в Газа. Общо 84 % от здравните заведения са разрушени и здравната система е
Осемнадесет точки ще разгледат на днешното си редовно заседание на Общинския съвет (ОбС) Брезник. Основната част от тях са свързани с имотите, които са общинска собственост. Това е записано в публикуваната покана за заседанието на интернет страницата на общината.
Съветниците ще разгледат докладни, касаещи добавяне на обекти в поименния списък на капиталовите разходи през тази година, както и актуализиране на списъка с пътуващите служители, работещи в администрацията.
Част от дневния ред на заседанието е и точка, свързана с участието на Община Брезник в създаването на сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна рибарска група (МИРГ) „Брезник – Костинброд - Сливница“.
Съветниците ще разгледат още актуализирането на Програмата за управление и разпореждане с общинска собственост на Община Брезник за 2024 г. и Правилник за дейността на
Община Черноочене, заедно с още три общини – Кърджали, Момчилград и Ардино, да бъде част от новосъздаваната Местна инициативна рибарска група „Източни Родопи“ гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в малката родопска община.
С гласуването на точката, съветниците упълномощиха кмета Айджан Ахмед да представлява Общината, в качеството на съучредител на Сдружението с нестопанска цел в обществена полза. Част от него са представители не само на местната власт, но и на обществения и частни сектор в четирите общини.
„Участието на община Черноочене в Местна инициативна рибарска група „Източни Родопи“ ще даде възможност за реализацията на проекти в областта на аквакултурите“, каза пред съветниците кметът Айджан Ахмед.
Голяма част от точките в дневния ред на ноемврийското заседание на Общинския съвет бях
Няма опасност населени места в Русенско да преминат на воден режим. Това каза в съобщение до медиите областният управител на Русе Драгомир Драганов. Той обясни, че е получил поредица въпроси от притеснени граждани, тъй като все повече населени места в редица области от страната преминават на воден режим, а броят на пресъхващите язовири расте.
Драганов поясни, че захранването с питейна и битова вода в област Русе се осъществява чрез изградени кладенци и сондажи на естествени подземни водоизточници, а не от язовирите.
Експерти от Областната междуведомствена комисия са проверили изкуствените водоеми, които в региона са 14, и са констатирали, че те са в добро експлоатационно състояние. Три от язовирите са напълно източени и не работят.
По думите на Драганов водоемите в Русенско са с достатъчно голям свободен обем за поемане на висока вълна от дъждове през
Министерството на земеделието и храните нотифицира две схеми за държавна помощ за земеделските производители за второто полугодие, като необходимият ресурс бе определен на общо 325 млн. лева.
Първият транш от 200 млн. лева беше направен на 10 октомври, когато над 50 000 земеделски стопани получиха финансови средства по "украинската помощ".
С цел изплащане на целия размер на подпомагането, с приетото Постановление се осигурява допълнителен бюджет в размер до 125 млн. лева за сметка на преструктуриране на разходите по централния бюджет за 2024 г. Като резултат се очаква подкрепата да допринесе за икономическо стабилизиране и пазарна устойчивост на сектора, посочват от МС.
Припомняме, че в началото на февруари 2024 г. земеделски производители в страната излязоха на поредица протести с искания за преразглеждане на предложението за разпределение на помощите и бюджета, които биха възпрепятствали масови фалити в българското земеделие, както и за ясни гаранции за законодателни промени, които да гарантират устойчивост на сектора.
Протестите доведоха до подписване на споразумение на 12 февруари между правителството и представители на сектор "Земеделие". Вследствие на поетите ангажименти от кабинета "Денков" в края на февруари Държавен фонд "Земеделие" обяви срок за кандидатстване в периода от 20 март до 9 април 2024 г. по схемите за държавни помощи "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна" и "Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани, производители на зърнени и маслодайни култури, за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна" с общ бюджет 650 млн. лева.
Благотворителен концерт под наслов „За Поля – с любов“ събра на една сцена в Разград любители на изкуството от различни възрасти. Музикалната проява, организирана от Капанския ансамбъл, бе в подкрепа на Павлина Стоева, която се бори с тежко заболяване. Залата на Общинския културен център се препълни с жители на Разград, дошли да съпреживеят магията на музиката и танца, и да станат съпричастни към съдбата на Поля, която от 25 години е част от Капанския ансамбъл.
В концерт-спектакъла се включиха артистите от Капанския ансамбъл и формациите към него - Средношколската танцова формация „Лудогорска младост“ и Детския танцов ансамбъл „Лудогорче“. Участваха още Средношколският танцов състав при Народно читалище „Напредък – 1901“ и танцьорите от Детския танцов състав „Гецовлийчета“ при Народно читалище „Просве
Публикуван за обществено обсъждане е проект на план-сметката за чистота на Община Търговище за 2025 г. Проектът ще бъде представен и публично на 12 декември от 17:00 ч., в зала 74 на местната администрация, съобщиха от общинския пресцентър.
Общият размер на разходите по проекта на план-сметката за 2025 г. възлиза на 7,27 млн. лв. От тях 1,48 млн. лв. са за събиране и транспортиране на битови отпадъци. За третирането им в депа и други инсталации за оползотворяване са планирани 3,32 млн. лв. За поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване са заложени 2,46 млн. лв.
В план-сметката се очертава и недостиг от малко над 2 млн. лв. По тази причина Община Търговище ще дофинансира бюджета за чистота с 1,25 млн. лв. Други 835 000 лв. се планира да постъпят от повишение в таксата за битови отпадъци. Предлага се от догодина тя да е 3,2 промила от данъчната оцен
Смолянска област се рекламира като туристическа дестинация в Китай, заяви Момчил Караиванов, представител на Българо-китайското дружество „Приятели на Китай“ в Смолян. Планинският район се представя на пазара в азиатската държава, след като в Китай е популярно името Момчиловци – марка на наложени от 2009 г. млечни продукти. Рекламната кампания продължава отвъд представата на китайските потребители за Момчиловци като място на дълголетници и поставя във фокуса Родопите с цялото многообразие от туристически продукти.
Момчиловци, Родопите, Пампорово и Смолянска област присъстваха с щанд на туристическо изложение тази есен в Нинбо, Китай, информира Караиванов. Българското участие е стъпка към представяне на целия район на туристическия пазар в милиардната държава. Популярността на млякото „Момчиловци“ може да доведе китайци в Родопите
Президентът Румен Радев ще осъществи последователно посещения в Република Сингапур и в Социалистическа република Виетнам от 22 ноември до 27 ноември. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
При двете визити президентът Радев ще бъде придружаван от представители на българския бизнес от сферите на информационните и високите технологии, отбраната, аутомотив сектора, инженеринга и др. В ръководената от него делегация са министрите от служебното правителство: на образованието и науката Галин Цоков, на иновациите и растежа Росен Карадимов и на туризма Евтим Милошев, както и кметове на български общини. Президентът ще бъде придружаван от съпругата си Десислава Радева.
Посещението на Румен Радев в Република Сингапур цели да стимулира развитието на двустранния диалог на най-високо политическо ниво, както и да насърчи партньорствата между двете държави в сфери от вза
Увеличението на таксата за битови отпадъци коментираха кметове на общини от Югозападна България на пресконференция, организирана от Сдружението на Югозападните общини (СЮЗО). На пресконференцията стана известно, че кметове на 35 общини са се подписали под позиция, относно политиките на местните власти за управление на отпадъците.
Съобразно екологичното законодателство на българските общини е вменена отговорността и ангажимента относно дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване и депониране на отпадъците, както и грижите за зелените площи и чистотата на общинските пространства, каза на пресконференцията кметът на Сандански Атанас Стоянов. Той подчерта, че обезпечаването на тази комплексна дейност е с такса „битови отпадъци“, но голяма част от общините „вече изпитват хроничен дефицит“ на финансови средства, относно обезпечаването на тази дейности.&n
Първият транш беше изплатен на земеделските производители през месец май, а вторият трябваше да бъде разплатен до 30 септември. Впоследствие последният беше разделен на два транша, като първият, 200 млн. лева, беше изплатен на 10 октомври. След недоволство от страна на земеделските производители за неспазването на сроковете и обявяването им в стачна готовност, служебният министър на финансите Людмила Петкова обеща остатъкът от 125 млн. лева по "украинската помощ" да бъде разплатен към фермерите до края на ноември.